ЧИА ПУДИНГ СО ВАНИЛА И БАДЕМ - NutriShop.mk

ЧИА ПУДИНГ СО ВАНИЛА И БАДЕМ

Време на подготовка: 5 минути

* Чиата треба да отстои 1 до 8 часа

СОСТОЈКИ

2 чаши незасладено бадемово млеко

1/2 чаша чиа семиња

Image result for chia seeds

1/2 кафена лажичка екстракт од ванила

1-2 лажици чиста јаворов сируп или мед

Сезонско овошје за додаток (боровинки, праски, сливи и смокви)

Image result for боровинки

Бадеми или други ореви за надополнување.

ПОДГОТОВКА

-Млекото, чиата, ванилата и медот ги ставате во сад.

Измешајте добро, додека во комбинација и смесата не почне да се згуснува.

Смесата ставете ја во фрижидер преку ноќ или најмалку еден час.

-Пред служење додадете малку вода во пудингот за да не биде премногу густ. Од горе додадете свежо и јатчесто овошје по ваш избор.

Забелешка: Овој рецепт е доволен за два големи порции, но двојно може да го дуплирате овој рецепт и да го чувате во вашиот фрижидер, така што ќе имаат појадок за неколку дена по ред.

Се држи во фрижидер до 5 дена.

Image result for praski

НУТРИТИВНИ ВРЕДНОСТИ

• 309 калории

• 20 гр масти

• 45 гр јаглени хидрати

• 12 мг натриум

• 29 гр влакна

• 15 гр протеини.

Image result for смокви

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *