ЧОКО ШЕЈК СО БОРОВИНКА - NutriShop.mk

ЧОКО ШЕЈК СО БОРОВИНКА

СОСТОЈКИ

– 1 чаша бадемово млеко

– 1/4 чаша свежи или замрзнати боровинки

Related image

– 1/4 чаша свежи или замрзнати малини

– 1/4 чаша бадеми (идеално мелени)

– 1 кафена лажица путер

– 1 лажица какао во прав

Image result for какао во прав

– 1/4 лажичка цимет

– 1/4 лажичка екстракт од ванила

– 1 лажица мед за да засладите (замена јаворов сируп или стевија)

Related image

– 1 мерица протеин од сурутка со вкус од чоколада

100% Whey Protein Complex 2270g

ДОДАТОЦИ ПО ЖЕЛБА

• 1/4 чаша свежи или замрзнати јагоди

• 1 чаша спанаќ, кељ, или друг лиснат зеленчук

Image result for spanac

ПОДГОТОВКА

Ставете ги сите состојки во вашиот брз блендер и миксајте околу 30-45 секунди или додека смесата стане убава и мазна.

Наздрaвје 🙂

Image result for chocolade smoothie with greens

НУТРИТИВНИ ВРЕДНОСТИ

Калории: 454

• Масти: 32 гр

• Протеини: 10 гр

• јаглехидрати: 39 гр

• влакна: 10 гр

• Шеќер: 23 гр

• Витамин А: 18% РДА

• Витамин Ц: 19% РДА

• Калциум: 41% РДА

• Железо: 14% РДА.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *