ИСХРАНА Archives - NutriShop.mk


CoQ10 – ПОДДРШКА ЗА ЗДРАВ СРЦЕВ МУСКУЛ И ПОВЕЌЕ ЕНЕРГИЈА ЗА ОРГАНИЗМОТ

Што е CoQ10? Коензимот Q10 е природен нутриент есенцијален за живот и здравје на секоја жива клетка. Како природна состојка присутен е во секоја телесна клетка и е неопходен за производството на енергија во сите клетки на организмот. Поради тоа во стручната литература го носи називот убикинон (ubiquitus – секаде присутен). Кога снабдувањето со CoQ10…Што е гликемичен индекс и како влијае на телесната тежина?

Што е тоа гликемичен индекс? Гликемичниот индекс е ранкинг на сите јаглехидрати(шеќери) на скала од 0 до 100 во однос на тоа колку го подигаат нивото на глукоза во крвта после јадење. Храната со висок гликемичен индекс е онаа која се брзо дигестира, апсорбира и метаболизира ( слатки,грицки,секаква junk food) со што предизвикува големи скокови…Која храна мора да ја одбегнуваме, а која храна треба да ја консумираме.

  Рафиниран (бел) шеќер Овој вид на шеќери се лоши по вашето здравје и по вашата цел до здраво,мускулно дефинирано тело. Од здравствена гледна точка шеќерот е причина број еден за развивање на дијабетис тип 2 и овие шеќери се полни со калории. Заедно со транс мастите се најлошите состојки додадени во храната. Бидејќи се…Потребни витамини со кои треба да го започнете секој ден!

Витамините преставуваат органски соединенија кои телото не може да ги синтетизира или недоволно ги синтетизира за да се задоволат дневните потреби, па мора да се снесуваат преку исхраната или преку суплементи. Постојат 13 витамини кои му се потребни на човекото тело. Тоа се четирите витамини растворливи во масти А,Д,Е и К и други 9 витамини…ЧОКО ШЕЈК СО БОРОВИНКА

СОСТОЈКИ – 1 чаша бадемово млеко – 1/4 чаша свежи или замрзнати боровинки – 1/4 чаша свежи или замрзнати малини – 1/4 чаша бадеми (идеално мелени) – 1 кафена лажица путер – 1 лажица какао во прав – 1/4 лажичка цимет – 1/4 лажичка екстракт од ванила – 1 лажица мед за да засладите (замена…Путер од кикирики- една од најдобрите намирници

И покрај тоа што се работи за маст, путер од кикирики е еден од најомилените намирници на лекарите и нутриционистите. Без сомнение, тоа е една од најпознатите хранливи комбинации од протеини и добри незаситени масни киселини, кои на човечкото тело му носи бројни поволности. Во продолжение ви ги откриваме позитивните страни на путерот од кикирики:…Tрикови со кои можете да го поттикнете вашето тело континуирано да топи масти и да се одржува во здрава, фит форма.

Борбата против досадните масти е континуиран процес и никогаш не можете со сигурност да кажете дека сте победиле. Штом се опуштите малку тие повторно се враќаат во игра. За среќа, постојат трикови со кои можете да го поттикнете вашето тело континуирано да топи масти и да се одржува во здрава, фит форма. Ако го земеме…Протеински колачи со кора од портокал

Состојки: – ½ чаша протеин од сурутка – ¾ чаша бадеми – ¼ чаша кокосово брашно – ¾ чаша гоји бобинки – ¼ чаша кокосово млеко – 1 мала лажица пудинг од ванила без шеќер – 1 лажица изрендана кора од портокал – 40 грама стопено 85% темно чоколадо Подготовка: *Сите состојки освен црното чоколадо…Протеински чоко-банана палачинки

Подготвени да го започнете вашиот ден? Овие чоколадни банана палачинки содржат 22 грама протеини по порција и му помогаат на телото во обнова на мускулите после тренинг. Овој вкусен и едноставен рецепт за палачинки исто така е без глутен и соја и без вештачки засладувачи. СОСТОЈКИ (За 4 палачинки) 2 мерици протеин од сурутка со…ЧИА ПУДИНГ СО ВАНИЛА И БАДЕМ

Време на подготовка: 5 минути * Чиата треба да отстои 1 до 8 часа СОСТОЈКИ 2 чаши незасладено бадемово млеко 1/2 чаша чиа семиња 1/2 кафена лажичка екстракт од ванила 1-2 лажици чиста јаворов сируп или мед Сезонско овошје за додаток (боровинки, праски, сливи и смокви) Бадеми или други ореви за надополнување. ПОДГОТОВКА -Млекото, чиата,…

1 2 3 4