ИСХРАНА Archives - Page 2 of 4 - NutriShop.mk


Како самите да составите здрав режим на исхрана каков што вам ви треба ?

Сите поискусни спортисти знаат дека честите и интензивни тренинзи мора да бидат подкрепени со правилна тренинг исхрана за да се постигнат посакуваните резултати. Најголем дел од оние кои тренираат во теретана сметаат дека следењето на одредена тренинг диета е комплициран процес и дека секогаш одзема доста време. Затоа наједноставниот начин да се пристапи кон одредена тренинг…ШУМСКИ ПРОТЕИНСКИ ШЕЈК

Овој шејк е полн со магнезиум, калциум, витамин Ц и фолна киселина. Време на подготовка: 5 минути СОСТОЈКИ 2 мерици протеин со вкус на чоколада PRO WHEY SHAKE 700 гр 1 чаша незасладно бадемово, соино млеко или обезмастено млеко 1 банана 1 чаша замрзнати темни, слатки цреши 3-5 коцки мраз ПОДГОТОВКА Сите состојки вметнете ги во…Подгответе ваши протеински плочки !

Научете како сами да си подготвите свои протеински плочки и ќе добиете квалитетен оброк за само мал дел од трошоците за купени протеински барови и тоа без глицерин, конзерванси и шеќер. Ова се домашни, нискокалорични плочки. Состојки : -3 и 1/2 чаши (650 гр) овесни снегулки -1 и 1/2 чаши (300 гр) млеко во прав…ПРОТЕИНСКИ ШЕЈК СО ЈУЖНО ОВОШЈЕ

Овој шејк е полн со витамин К, Ц и фолна киселина кои што ги има во калинката. Кокосовото млеко е богата со витамин Ц, Е, Б1, Б3, Б5, Б6 и минерали железо, селен, натриум, калциум, магнезиум и фосфор. Додека портокалот изобилува со витамин Ц. Овој шејк е полн со витамини и минерали и е одличен…СМУТИ ОД ЗЕЛЕН ЛИМОН СО ПРОТЕИН ОД СУРУТКА!

Ова освежително смути со протеин од сурутка и зелен лимот изобилува со витамин Ц и лесно се прави. Се пие после тренинг. Време на подготовка: 5 минути СОСТОЈКИ 2 мерици протеин од сурутка со вкус на ванила PRO WHEY SHAKE 700 гр 1 чаша незасладено бадемово млеко 1 замрзната банана 1 супена лажица сок од зелен…5 видови храна одлични за здрав појадок

Појадокот е најважниот оброк, секој го знае тоа. Сепак, многу луѓе го прескокнуваат или поткаснуваат нешто уз пат бидејќи тие немаат време за целосен оброк. Подобро е да се разбудите 15 минути порано, отколку да го прескокнете својот утрински оброк уствари енергијата за тој ден. Ние ви даваме пет примери на едноставен и здрав појадок,…Јаткасти плодови и семиња – перфектен нутритивен избор за секој активен спортист!

Јаткастите плодови и семињата претставуваат одличен извор на храна за сите активни вежбачи бидејќи содржат голема количина на минерали, витамини, амино киселини и здрави масти и затоа овие продукти можат да најдат место во секоја тренинг исхрана. Во продолжение од оваа статија ќе бидат дадени некои информации поврзани со дел од често користените јаткасти плодови…ЕНЕРГЕТСКА БОМБА!!

Вистинска енергетска бомба и здравје во чаша! • 40 гр урми • 1 средно голема банана • малку цимет • 200 мл млеко 0,5 масленост Нутритивни вредности: Енергетска вредност: 226,5 калории Протеини: 8,08 гр Масти: 1,21 гр Јаглехидрати: 51,5 гр Сево ова го ставате во блендер и миксате додека не добиете хомогена смеса. Овој шејк…Смути со јогурт

Полн со протеини и превкусен. Направете го овој шејк и додадете една рака житарки ете брз и лесен појадок, кој ќе ви даде енергија до ручекот. Се побрзо се живее, а ние мора да се потрудиме за да исхраната не страда поради тоа. Оваа варијанта не е штетна, но не дозволувајте тоа да претставува секојдневно…Јајцата се важен извор на протеини!

Често се водат дебати за тоа кој е најдобар извор на протеини за бодибилдерите и јајцата се дефинитивно една од опциите. Запомнете дека природните извори, како што се јајца, секогаш се подобар извор на протеини од оние од преработена храна. Преработената храна речиси секогаш содржи многу екстра натриум и хемикалии. Јајцата се одличен извор на…

1 2 3 4