ИСХРАНА Archives - Page 3 of 4 - NutriShop.mk


КИВИ БАНАНА ШЕЈК

Овој шејк ви го препорачуваме за после тренинг, одлична комбинација на банана која ви обезбедува магнезиум, путер од кикирики и спанаќот кој што изобилуваа со железо и екстракт од ванила за пикантност. • 1/2 чаши јогурт • 1/2 чаши безмасно млеко • 1 свежа банана • 1 лажица путер од кикирики • 1 рака листови…Розов Шејк од малини

Сервирање: за 2 чаши Време на подготовка: 5 минути Крем ниско-калоричен пијалок направен од грчки јогурт и малини. Полн со витамин Ц и натриум и калиум. Состојки • 1 чаша замрзнати малини • 300 мл грчки јогурт со вкус на ванила • 100 мл нискокалорично млеко Подготовка Сите состојки вметнете ги во блендер и миксајте…ЗЕЛЕНО ПРОТЕИНСКО СМУТИ

Смутито е одличен начин да спакувате хранливи материи во еден вкусен пијалок, но исто така тие се вообичаено полни со овошје што придонесува за внес на многу шеќер во вашата дневна диета. Овој зелен смути рецепт содржи помалку шеќер од други смутија поради состојките што ги содржи.. Краставицата која овозможува детоксикација на телото, кељот кој…Рецепт за пудинг од чиа семе и цреши

Чиа семињата се меѓу најбогатите растителни извори на омега-3 масни киселини, содржат повеќе од порција лосос. Кога се мешаат со течност, семиња нараснуваат и стануваат како пудинг, но со многу повеќе хранливи бенефити како зголемување на енергијата, помагаат при варењето на храната и стабилизирање на шеќерот во крвта. Ако додадете цреши во миксот, кои не…Рецепт За Сладолед Oд Jагоди За Вегетаријанци

Нашиот вегетаријански рецепт за сладолед од јагода е поздрав и неверојатно лесно се прави. Јагоди- главната состојка во овој рецепт се преполни со антиоксиданси, витамин Ц, влакна и природно благи па ние не користиме шеќер за рецептот подолу. СОСТОЈКИ 450 гр замрзнати јагоди 150 мл млеко 1/4 лажичка течна Стевиа 1 1/2 лажичка сок од…ИСТРАЖУВАЊЕ: Високо протеинската исхрана НАЈЕФЕКТИВНА за намалување на килограмите!

Идеалниот протеински внес за намалување на вишокот на килограми е екстремно контроверзен повеќе од 40 години. Истражувачи од McMaster University во Канада извлевкле заклучок од 74 истражувања кои ги истражувале ефектите на протеинскиот внес на телесната композиција и здравјето. Споредбено со регуларниот начин на исхрана, високо протеинската храна резултирала со поголемо намалување на килограмите, исто…Чоколадни протеински мафини

Нискокалоричен, високопротеински оброк, со многу малку шеќер и масти. Потребни состојки (за 6 мафини) 5 белки од јајца 45 гр казеин протеин во прав со вкус на чоколадо (исто така можете да го користитепротеинот од сурутка наместо казеин, но тоа ќе се исуши мафините) 15 гр какао во прав (може да се користи обичено какао,…Чиа семе – супер храна за дигестија, виталност и здравје

Чиа семиња се богат извор на есенцијални омега-3 и омега-6 масни киселини, протеини и растителни влакна. Апсорбираат вода и за многу кратко време годуплираат волуменот. Оваа функција ви овозможува хидратација на телото каде клетките ја добиваат потребната течност. Сето ова, има позитивен ефект врз дигестивниот систем и апсорпција на храната во цревата. Чиа семиња исто…“Добри” и “лоши” масти – дали и кои треба да ги конзумирате секојдневно?

Кога станува збор за правилната исхрана голем дел од активните вежбачи ја избегнуваат употребата на мастите како резултат на некои погрешни информации поврзани со овој мактронутриент. Затоа во оваа статија ќе бидат дадени општи информации поврзани со мастите и нивната потреба при зголемените физички активности. Основната функција на мастите заедно со протеините и јаглехидратите е…Леден протеински шејк

Овој вкусен шејк со соино млеко се пие ладен, збогатен со протеин од сурутка PRO WHEY SHAKE 700 гр со вкус на чоколадо е полн со витамини и минерали и е одличен за сите вежбачи. Се подготвува за 5 минути. Состојки 1 мерица PRO WHEY SHAKE 700 гр со вкус на чоколадо 1 чаша соино млеко…

1 2 3 4