ИСХРАНА Archives - Page 4 of 4 - NutriShop.mk


ЗДРАВЈЕТО пред се – 6 видови на храна кои помагаат за превенција од РАК!

Иако храната е “горивото” за многу процеси во телото, еден од нив е и енергијата која ни ја дава која ни е потребна за секојдневните физички потреби, вклучувајќи ги и нашите спортските активности, може да не доведе чекор поблиску до превенција од “чумата” на денешницата – ракот. Иако не постои една храна која може да…10 здрави видови на храна кои МОРА да ги конзумирате редовно!

Конзумирањето на правилната храна за хранење на вашите мускули и да обезбедите доволно енергија за физичкиот напор кој го практикувате некогаш може да биде збунувачки и фрустрирачки. Но, реалноста е дека тоа е едноставно – составувањето на план на исхрана според вашата цел се фокусира на одбирање на правилни видови на храна и нивно редовно…5 нутритивно перфектни оброци за градење мускулна маса и намалување масти!

Следните 5 оброци имаат едно нешто заедничко – Тие се перфектни,  не содржат непотребни калории и се идеални за зголемување на чистата мускулна маса (по претпоставка дека редовно тренирате), топење на вишокот масно ткиво и генерално се здрави оброци. Не знаете што да јадете за појадок ? Ручек ? Вечера ? Сите наведени претходно ?…ПРОТЕИНСКИ ПАЛАЧИНКИ СО СВЕЖО СИРЕЊЕ

Ви препорачуваме еден сјаен рецепт со протеини и јагленитехидрати одличен како дел од вашата исхрана. Овој рецепт содржи немасна верзија на нутриенти, не само поради тоа што количината на масти треба да биде на ниско ниво кога правите процес за зголемување на нивото на јагленихидрати, туку и поради тоа што така го зголемувате нивото на…РЕЖИМ НА ИСХРАНА НА ДВЕЈН ЏОНСОН

Освен што е филмска ѕвезда и кечер, Двејн Џонсон кога не е на тие две задачи е чистокрвен бодибилдер. Ова е неговиот режим за исхрана. Toj јаде 7 пати на ден. Oва e неговиот режим за исхрана: ОБРОК БР. 1 280 гр. бакалар 2 цели јајца 160 гр. овесна каша ОБРОК БР. 2 220 гр….РЕЦЕПТ: Home-made протеински барови со чоколадо и путер од кикирики!

Овие протеински барови кои може да ги приготвите сами дома имаат совршен вкус; исто како да го јадете вашиот омилен десерт – само без вината која ја чувствувате од кога ќе го изедете! Главните состојки на овој рецепт е путер од кикирики и whey протеин од чоколадо.   СОСТОЈКИ: 2 дози Whey  протеин со вкус…ПАПАЈА ШЕЈК СО ПРОТЕИН ОД СУРУТКА

Потребните состојки за папаја шејк со протеин од сурутка (1 доза): 2 лажици протеин од сурутка со вкус по избор 1 шоља исецкана папаја ½ праска ½ круша малку ѓумбир 10 гр ленено семе неколку листови нане 200 мл соино или бадемово млеко Подготовка: Сите состојки вметнете ги во блендер и добро измиксајте. Овој енергичен…5 јаткасти плодови кои МОРА да ги конзумирате!

Денес, се помалку и помалку диети (режими на исхрана) дозволуваат телото да “изгладнува” за добрите незаситени масти, т.е многу често може да забележиме дека мастите се вклучени во секоја диета. Здравите масти се сметаат дел од исхраната кој не смее да се изостави, а најдобар нивен “претставник” се јаткастите плодови. Секоја година се повеќе и…

1 2 3 4