СОВЕТИ Archives - NutriShop.mk


Според науката, протеинот и BCAA може да ви помогнат да го намалите стареењето

Научниците веруваат дека конзумирањето на дополнителни протеини во вашата исхрана е корисно за здравјето и долг живот. Ова истражување го направи тим на научници од Универзитетот во Бреша, Италија, предводен од професорот Енцо Нисили. Кога се раствораат во течност (вода, млеко), протеинските шејкови имаат многу добро влијание врз намалувањето и стабилизирањето на телесната тежина, како…Анатомија, функција и основен тренинг на грбните мускули.

Грбните мускули опфаќаат огромна површина на задниот дел од човечкото тело. Имаат доста функции како што се помагање при одење, држење на телото исправено,флексибилност,потпора за главата и торзото. Разликуваме 2 групи на грбни мускули : надворешна и внатрешна. Ќе се фокусираме на надворешната група која се состои од 4 главни мускули. Musculus trapezius Трапезот се…Основен тренинг за гради, нивна анатомија и функција.

Градите или m.pectoralis се едни од најголемите мускулни групи на нашето тело. Тие се наоѓаат на горната предна страна на телото и ги поврзуваат градите со коските од рамото и горниот дел од рацете. Разликуваме  3 мускули кои ги составуваат градните мускули : Pectoralis major , најголемиот граден мускул Pectoralis minor , малиот граден мускул…Како до совршен задник во 3 основни чекори!

Најчесто прашање кое го добивате од женски во теретана е „Кои вежби да ги правам за да го оформам задникот?“ . Денес ќе се фокусираме на дел од тие вежби. Се почнува со основните вежби за нози како што се : чучњевите,мртвото дигање и исчекорот со тежина. Ова се compound вежби(вежби во кои се користат…Како до дефинирани стомачни мускули, без класичните вежби за стомачни!

Стомачните мускули се едни од најинатливите мускули кога станува збор за нивна дефиниција. Сите сакаме да ги имаме , посебно за летните одмори. Бидејќи абдоминалните мускули се навикнати на константен стрес( постојано го држат телото исправено заедно со грбните,помагаат при одењето, итн) затоа е потребен поголем напор за нивна дефиниција. За да стигнете до посакуваниот…Омега 3 Есенцијални Масни Киселини – Што Треба Да Знаете За Нив?!

Омега 3 масните киселини се неопходни за нормален метаболизам. Човечкото тело не е способно да синтетизира самостојно Омега 3 масни киселини,па затоа тие мораат да се внесат преку исхраната или со суплементација. Постојат 3 вида на омега масни киселини кои се важни за човечката физиологија : Алфа линоленската киселина или скратено ALA Еикосапантеноичната киселина или…Протеини после тренинг – која е оптималната количина што ви е потребна?

Веќе знаете дека протеините се основна храна за мускулниот систем и дека треба да бидат присутни во вашата исхрана, особено пред и после тренинг. Но, главната дилема се јавува околу количината која треба да ја внесете. Иако храната која што ја внесувате пред тренинг влијае на вашите резултати, количината на протеини после тренинг најмногу влијае на опоравувањето…Спортски суплементи и фитнес | Што треба да конзумирам пред, за време и после тренинг ?

Суплементите можат да бидат поделени во три фази околу тренингот: Фаза 1  – Пред тренинг (Pre-workout) Фаза 2 – За време на тренинг (Intra-workout) Фаза 3 – После тренинг (Post-workout) Фаза 1 – Пред тренинг Во минатото, забележавме суплементи произведувани од одредени компании кои беа искучително силни стимуланси, но подоцна беа забранети од одговорни институции кои…БЦАА – Зошто се овие аминокиселини важни за вашиот организам?

БЦАА се едни од најчесто употребуваните суплементи од страна на активните спортисти и спортските ентузијасти. Но, голем дел од луѓето не се целосно запознаени со нивните својства и огромната улога што ја имаат во одржувањето на здрав и витален организам. Овие аминокиселини се есенцијални за нашиот организам и помагаат при градење на мускулна маса, ослободување…Зошто на вашето тело му е потребен глутамин?

Повеќе од 60% од скелетните мускули во телото се составени од глутамин, па така изгледот и функцијата на мускулниот систем во голема мера зависи од концентрацијата на оваа аминокиселина во телото. Но, покрај изгледот, глутаминот влијае и на вашето здравје. При интензивните тренинзи резервите на глутамин се трошат, и ако не ги надополнувате можете да…

1 2 3