СОВЕТИ Archives - Page 3 of 3 - NutriShop.mk


Cheat meal кога се дефинирате ? Да или не ?

Кога станува збор за строг режим, т.е диета често се појавува прашањето – дали е добро да се има cheating во одредено време на диетата, да или не ? За да се одговори соодветно на ова прашање, треба да ги погледнемe двата аспекта на диетата – квалитетниот и квантитетниот, како и психолошкиот  и физичкиот кој…ИСТРАЖУВАЊЕ: Колку протеин е потребно за МАКСИМАЛЕН мускулен раст ?

Повеќе не е секогаш подобро. Земете ги за пример протеинските шејкови. Истражувањата покажуваат дека максималната мускулна протеинска синтеза се појавува после конзумирање на 20-30 грама на протеински суплемент. Поголем протеински внес од тоа не резултирало со поголеми анаболички ефекти. Додатно, многу нутриционисти советуваат за конзумирање 20-30 грама протеин периодично низ денот. Како и да е,…Моќта на протеинот: Oсум едноставни правила

Покажете ми вежбач кој се плаши од внесување многу протеини и јас ќе ви покажам вежбач кој се плаши од успех. Протеинот е клучниот елемент во вашата торба со трикови за градење добра фигура, разликата помеѓу правејќи бебешки чекори во вашата бодибилдинг кариера и огромни скокови. Пред да го направите протеинот главна состојка на вашата  исхрана, проверете…Дали CLA е суплемент од соништата на секој активен вежбач ?

За повеќето од фитнес и бодибилдинг зависниците зимата е период за градење на мускулна маса за што е неопходен калориски суфицит и зголемување на процентот на масти. Кога ќе завршат месеците за градење на мускул и доага периодот да го покажат она за коешто макоптрпно работеле во текот на зимата најчесто сите го бараат најбрзото…Основи на суплементацијата во бодибилдингот и спортот

Поради различни прашања покренати во врска со суплементите, многу е важно за вас, преку овој текст да ја се сватите нивната улога и употреба и ќе наведеме некои од најважните суплементи. На прашањето што се всушност суплементи, понекогаш може да биде тешко да се одговори, особено на оние кои ни сами не го знаат одговорот,…КОИ СЕ ПОСЛЕДИЦИТЕ И ПОВОЛНОСТИТЕ ОД КАФЕТО?

Еве што сѐ може да ви направи кафето… Навиката на пиење кафе претставува вистинско задоволство за сите уживатели во овој вкусен напиток. Но, иако кафето ве расонува, ве концентрира, ве расположува и има многу други магични предности, сепак, има и свои негативни страни. Токму тие „лоши ефекти“ зависат од количината на кафе што ја консумирате…Пет начини како да започнете да ги симнувате килограмите

Од утре сум на диета, од утре ќе вежбам, помалку ќе трошам… Сите ги донесуваат овие одлуки, но тие често утре се претвораат во ново утре, уствари во никогаш. Никој не тврди дека да ги симнете килограмите е лесно како да ги добиете, но сето тоа зависи од големината на проблемот – имате неколку килограми…7 ЗЛАТНИ ПРАВИЛА ЗА ЗДРАВ ЖИВОТ

Физичката активност, одржувањето на телесната тежина и ниското ниво на холестерол се дел од едноставни правила кои, доколку се придржувате до нив, можат да со спречат ракот, болестите на срцето и слични други пакости на здравјето. Според новото истражување на “American Heart Association”, доколку се придржувате кон најмалку 6 правила на здравиот живот, можете да…Како конзумирањето на вода ги подобрува вашите перформанси и физичкиот изглед ?

Многумина од нас не знаат колку вода конзумираат во текот на еден ден. Мал процент од нас одвојуваат време за ја водат евиденција колку вода пиеме – запазувањето на протеините, јагленохидратите и мастите со право е сметано како круцијална алатка за зголемување на мускулната маса или намалување на килограмите, но конзумацијата на вода е прилично…Практични и едноставни начини за согорување на голем број калории!

 Одберете качување по скали наместо возење со лифт. Во деновите кога не тренирате или кога немате друга физичка активност одвојте 10-15 минути за правење на вежби за истегнување. Секогаш обидувајте се да подигате поголема тежина во однос на вашите предходни тренинзи. На овој начин ќе станете поцврсти, ќе добиете поголема мускулна маса и ќе согорувате…

1 2 3